Samen herdenken in de Nicolaaskerk: voor de tweede keer een betekenisvol bezinningsmoment

4 mei 2026

Samen herdenken in de Nicolaaskerk: voor de tweede keer een betekenisvol bezinningsmoment

Op 4 mei stonden we in Zoetermeer samen stil bij de Nationale Dodenherdenking. Voorafgaand aan de gezamenlijke herdenking vond in de Nicolaaskerk een bijzonder bezinningsmoment plaats, georganiseerd door ILOZ in samenwerking met het Beraad van Kerken.

Het was inmiddels de tweede keer dat ILOZ en het Beraad van Kerken op deze manier samen invulling gaven aan een moment van bezinning voorafgaand aan de Dodenherdenking. Daarmee groeit deze bijeenkomst uit tot een waardevolle traditie waarin inwoners van Zoetermeer vanuit verschillende achtergronden en levensbeschouwingen samen kunnen stilstaan bij herdenken, vrede, vrijheid en menselijke waardigheid.

De bijeenkomst vond plaats in aanwezigheid van burgemeester Michel Bezuijen, wethouder Véronique Frinking en vele inwoners van Zoetermeer.

Namens ILOZ opende Shamier Madhar, voorzitter van ILOZ, de bijeenkomst met een welkomstwoord. Daarna volgden verschillende bijdragen vanuit de levensbeschouwelijke gemeenschappen. Annemiek Schipper sprak namens het Apostolisch Genootschap. Kaoutar El Hachami droeg namens de islamitische gemeenschap een gedicht voor. Ook was er een muzikaal moment door Arjan Vlek. De bijeenkomst werd mede vormgegeven door een bijdrage van Ad van der Helm, secretaris van het Beraad van Kerken.

Na het bezinningsmoment sloten de aanwezigen aan bij de stille tocht naar de gezamenlijke Dodenherdenking. Juist deze overgang van samen bezinnen in de Nicolaaskerk naar samen herdenken met de stad maakte diepe indruk. Het liet zien hoe belangrijk het is om als inwoners van Zoetermeer naast elkaar te staan, met respect voor elkaars achtergrond, overtuiging en verhaal.

Tijdens de herdenking sprak de burgemeester ook over de Stadsiftar, waar Noa Duizend en Selma Boulmalf aanwezig waren. Hij noemde hen als inspirerende jongeren die laten zien hoe je juist in deze tijd verbinding kunt maken. Hun aanwezigheid en betrokkenheid onderstrepen hoe belangrijk bruggenbouwen, ontmoeting en saamhorigheid zijn voor onze samenleving.

De boodschap van deze bijeenkomst was helder: juist in deze tijd hebben we meer compassie nodig in de samenleving. Herdenken is niet alleen terugkijken naar wat er in het verleden is gebeurd, maar ook nadenken over onze verantwoordelijkheid vandaag. Hoe blijven wij elkaar zien als mens? Hoe gaan wij om met verschillen? En hoe bouwen wij samen aan vrede, vrijheid en verbondenheid?

Als ILOZ kijken wij dankbaar terug op dit bijzondere moment in de Nicolaaskerk. Samen met het Beraad van Kerken willen wij deze opzet graag voortzetten en ook volgend jaar opnieuw organiseren. Zo kan dit bezinningsmoment verder uitgroeien tot een vaste traditie in Zoetermeer.

Samen herdenken we. Samen tonen we compassie. Samen bouwen we aan verbondenheid.

DEEL